שיתוף הפעולה ההדוק בין מחלקת השיקום בביטוח הלאומי למיכא"ל החל בשנת 1998. כשלב בתהליך השיקום, חלק מהמשתקמים זוכים להשתתף בקורס מיכא"ל. השילוב יכול להיות בתחילת, במהלך או אף לקראת סיום השיקום. 
לצד לימודים עיוניים במגוון תחומי הלימוד הרחב של מיכא"ל, עוברים המשתתפים תהליך חוויתי ייחודי אשר בסופו נקודת הזינוק שלהם משתפרת משמעותית לקראת המשך דרכם השיקומית והאישית-עצמאית.
החוויה האישית המצמיחה לצד החוויה הקבוצתית ,עד משפחתית, המלכדת מעניקות עוצמות חדשות ומחודשות לבוגרים. 
  

אגף השיקום של המוסד לביטוח לאומי רואה את השיקום המקצועי כאמצעי לסייע למבוטחים הזכאים (אנשים עם נכויות, אלמנים ואלמנות) להשתלב בשוק עבודה פתוח ותחרותי.
  
לשם כך מפעיל האגף מגוון שירותי שיקום והכשרה מקצועית שמטרתם לספק מענה לשלבי השיקום השונים, בהתאמה לצרכים הפרטניים של כל מבוטח. במאמץ להתמודד עם הבעיות השונות המתגלות בתהליך השיקום עוסקים באגף גם בפיתוח כלים מקצועיים חדשים. סדנת מיכא"ל היא בין הכלים היותר מתקדמים העומדים לרשות המשתקמים.

 

אדם במשבר, לאחר מחלה או אובדן, יכול למצוא עצמו מתקשה להתמודד עם מטלות ודרישות במקומות עבודה או לימודים. בסדנאות מיכא"ל זוכים המשתתפים למנה גדושה של תשובות בנושאים כמו טכניקות לימודים משימתיות ומחזקים את הבטחון בהתמודדות עם מטלות אקדמיות (מחשב, מתמטיקה, זכרון ועוד), חלקן חדשות לחלוטין למשתקמים. בוגרי סדנאות מיכא"ל מדווחים על הישגים גבוהים יותר, יכולת הצגה עצמית טובה יותר ותחושת בטחון כי יכולים להשיג מטרות שהציבו לעצמם.

 

"מתגובות של המשתקמים הרבים שהיו בסדנת מיכא"ל במהלך השנים, אני מבינה שחשיפתם לתכנים, העוסקים בתחומי ידע שונים וחזרה לסדר יום מונחה מחייבים אותם 'לצאת מהפיג'מה'. מטלות שיעורי הבית מהוות תרגול לחזרה לספסל הלימודים שבינתיים נשכח, רכישת מיומנויות וחוויה לימודית מתקנת ביחס לחוויותשצברו במהלך חייהם במסלולי הלימודים שעברו. כל זה תוך קבלת אוזן קשבת ממנחה, מורה ובתמיכה מלאה של 'קבוצת השווים', מאפשר להם לגעת בעצמם, מעלה את הבטחון העצמי שאבד כחלק מהאובדן הקשור לנכות, מעצים את האמונה בעצמם וביכולותיהם. גם במיכא"ל ללקויי השמיעה, החוויות היו דומות, רק העוצמה היתה שונה. כפי שאנו מכירים, אוכלוסיה זו נמצאת בחסך תקשורתי ואינפורמטיבי גדול, על כן, כל נתינה וחשיפה לעולמות ידע היא רבת משמעות עבורם. לדעתי, השתתפות של המשתקמים בסדנת מיכא"ל והתהליך שעוברים מהווה פתיחה המאפשרת להפיק יותר בתהליך השיקום שיעברו בהמשך עם עובדי השיקום."
עובדת שיקום, ביטוח לאומי, 2007

 

"רוח מיכא"ל תלווה אותי כל חיי"

 "שמי גבי, סטודנט שנה ג' בביה"ס לעבודה סוציאלית באוניברסיטת חיפה. אם תרצו, הרבה בזכות תוכנית מיכא"ל, אני נמצא היום כ-4 חודשים לפני סיום התואר…
אקדים ואומר, אני לוקה בשיתוק מוחין מלידה (C.P). נשלחתי לתוכנית מיכא"ל ע"י עובדת השיקום שלי בביטוח הלאומי, כחלק מתוכנית השיקום שלי. אני חב לה עד היום תודה עמוקה על ששלחה אותי לקורס זה. בכל שנותיי הלימודיות, בביה"ס היסודי, בחט"ב ובתיכון לא ציפו ממני לגדולות, בגלל היותי ילד עם שיתוק מוחין. דבר זה השפיע רבות על הדימוי העצמי שלי, ועל יכולתי להגיע להישגים בעתיד ולהגשים חלומות…עד שבמאי 2002, פגשתי במיכא"ל…
רוח מיכא"ל ליוותה ומלווה אותי גם בזמן לימודי, הלא קלים. אני לא יכול להסביר מה זאת תוכנית מיכא"ל, צריך פשוט לעבור אותה.  מה שכן אני יודע שרוח מיכא"ל תלווה אותי כל חיי."

גבי דובדבני – נהריה, בוגר מיכא"ל, 2002.

 

 


"גליתי יכולות שחבויות בי"
"למדתי להיות מי שאני וזה הרבה מאוד תוך 10 מפגשים. הצלחתי להבין את הרעיון המיכא"לי. קורס מיכא"ל העמיד אותי בגאון בשורה אחת עם אנשים שאני מכיר מהעשירון העליון, לימד והנחיל בי את האמונה שאני שווה לא פחות ואף יותר מהם. גיליתי יכולות שחבויות בי וטרם הצלחתי לבטא ולממש. אני מרגיש מטבע של שקל שהפך לשטר של 200 בזמן קצר מאוד. הקורס נותן פתח ואפשרות לכל אחד להמציא את עצמו מחדש. יחד עם זאת צריך להבין שיש עוד המון עבודה קשה ואין קיצורים-אך הכל בידינו, אם נרצה."

 שי  אליהו – ראש העין, בוגר מיכא"ל, 2006.

 


"עברתי מהפך בחשיבה"

"אני חושבת שכל אדם זה עולם ומלואו  יש לו עבר הווה ועתיד. אצל מיכא"ל מצאתי את ההבחנה, במיכא"ל למדתי והבנתי שעכשיו זה הזמן שלי.אני לא ממש ידעתי מה לעשות עם עצמי לפני מיכא"ל.בזמן קצר מאוד של 10 מיפגשים הצלחתי להגדיר לעצמי מטרה,דבר שלא הצלחתי במשך 39 שנותיי.למדתי למצות את היכולות שלי, וניפתחו בפני מיליוני חלונות של ידע והכוונהועכשיו הדברים הכי מסובכים ניראים פשוטים יותר וקלים יותר. עברתי מהפך בחשיבה והרעיון המיכא"לי זה בדיוק מה שהייתי צריכה בזמן הנכון.זוהי תוכנית מופלאה שבדרך פלא עובדת על כל אחד כי אם עלי זה עבד, אז כל אחד יכול.. "
ענת אנגלשטיין, בוגרת מיכא"ל, 2008.